História klubu

História klubu

Pravek

História klubu Prometeus siaha až do r. 1980. Vtedy sa dala do kopy partia Jano Chromík, Števo Krč, Vlado Zubáľ, bratia Lörincioví, Pukačoví, sestry Gašparové, Maroš Majer, Dušan Vaňo a začala sa nezáväzne zaoberať lezením. Všetci fungovali pri TJ Plameň v Handlovej ako turisti.
Z nich sa neskôr vyvinula skupina ktorá sa preorganizovala do VHT v Prievidzi. Tu sa vlastne získali základy horolezectva a celá táto skupina sa začala orientovať len na lezenie. Pretože VHT už neposkytovalo to čo sme chceli – lezenie, tak sme sa presunuli do horolezeckého oddielu Banské stavby Prievidza. Po asi ročnej činnosti v tomto oddiely sme sa presunuli do horolezeckého oddielu ENO Zemianske Kostolany.

Doba kamenná

Tento oddiel sa v tom čase orientoval na skalolezenie a bol pod vplyvom Igora Kolera ktorý v tej dobe presadzoval liepaky a skalolezecké preteky. Aj keď sa handlovčania nejako výnimočne v tomto smere nepresadili, toto smerovanie horolezeckej činnosti nechalo na dlho svoje stopy v ďalšej činnosti a filozofii lezenia v Handlovej. Lezecky sa pôsobilo sčasti vo Vysokých tatrách, na českých pieskoch v okolí Adršpachu a Teplických skál. Na Nemeckých pieskoch v oblasti Blockstocku. Zo slovenských skál na Hrádku, Beckove, Sekaninách, Skalke pri Trenčíne. Z domácich skál to bola Bralová skala, Hájska skala a Veľký Grič. V tomto čase však už boli snahy o založenie vlastného horolezeckého oddielu v Handlovej.

Pokus založiť oddiel pri TJ Plameň Handlová stroskotal na neochote zo strany funkcionárov tejto TJ. Podarilo sa to až v Telovýchovnej jednote Baník Handlová. Tu vznikol v r. 1984 horolezecký oddiel Baník Handlová. Ako prvý predseda bol Ján Chromík a po ňom od r. 1986 Peter Ferianc. Pod jeho vedením lezenie v Handlovej dostalo novú kvalitu. Bolo vytvorené určité materiálne a finančné zázemie a to umožňovalo ďalší rozvoj lezenia v Handlovej. Letná a zimná činnosť bola orientovaná vo veľkej miere na Vysoké Tatry.

Stredovek

Po spoločenských zmenách ktoré nastali po novembri 1989 sa tomuto nevyhol ani tento oddiel kedy väčšia časť sa odtrhla a v r. 1990 založila nový horolezecký klub pod názvom Prometeus. Pod týmto názvom tento klub existuje do dnešných dní. Klub Prometeus po dobrom štarte od r. 1997 prechádzal obdobím dosť ťažkej recesie spôsobenej odchodom kvalitných lezcov ktorý po sebe nevychovali svojich nástupcov. Dnešné smerovanie klubu nie je nejako špecificky vyhranené. Je tu snaha liezť na všetkých druhoch skál a klub má aj letných aj zimných lezcov. Snaží sa napojiť na svoju bohatú minulosť a otvára dvere všetkým horolezeckým aktivitám prakticky na všetkých lezeckých úrovniach. Organizuje handlovské lezecké dni, tábory vždy na jar a na jeseň. Pretože podmienky na zimné lezenie sú v Handlovej viac než dobré, zvažuje sa aj zo zrealizovaním prvého zimného tábora, spojeného zo zimným mixovým lezením v stenách Veľkého Krica.

Súčasnosť

Niekedy okolo roku 2000 bola postavená prvá umelá bouldrová stena v Relaxe a starší členovia, hlavne Števo Krč, Milan Kóša, Štefan Myšák ale aj ďalší sa intenzívne začali venovať mladým. O tom že to bol správny krok svedčí fakt že mladí členovia HK Prometeus pravidelne obsadzujú popredné miesta v lezení na umelých stenách.

Ako prvý výrazný talent sa objavila Irča Balátová, ktorá svojho času nemala na umelej stene konkurenciu a vo svojej kategórii sa stala viacnásobnou slovenskou majsterkou.

Popri ďalších skvelých lezcoch sa presadil v súčasnosti náš najlepší lezec Peťo Kuric, ktorý sa dostal až na svetovú úroveň a pravidelne sa výborne umiestňuje vo svetovom pohári jak v lezení na obtiažnosť, boulderingu, lezení na rýchlosť ale aj v drytoolingu.

 

Morskie oko

Už sa nám to blíži...

Zimná klubová akcia na chate z polskej strany Vysokých Tatier.

Nájde sa čas nielen na lezenie.

22.2-25.2. 

Predsedovia HK Prometeus

Chceš sa pridať?

Najlepšou cestou pre teba je kontaktovať nás, najlepšie cez Facebook, kde máme vytvorenú skupinu HK Prometeus.