Biele veže boli pomenované podľa ich umiestnenia pod vrcholom Biely kameň v nadmorskej výške cca 1031 m.n.m. (sektor Amfiteáter). Sú tvorené andezitovými vežičkami zoskupenými v blokoch. Skala je na rozdiel od vrcholovej skaly Bieleho kameňa poväčšine pevná a kompaktná s miestnymi malými zlomami.

Vďaka vyššej nadmorskej výške a umiestnení v lese (väčšina ciest v tieni) ponúkajú výborné podmienky na lezenie v letných horúčavách. Lezecké možnosti sú tvorené tromi hlavnými sektormi s výškou veží cca 12 až 18 metrov, v ktorých je momentálne preistených 13 ciest. Cesty sú preistené novými nitmi (max 5 rokov), väčšina z nich osadená dvojicou vrcholových nitov. Cesty sú označené názvami pri nástupoch. V sektore Amfiteáter pod cestou Agrahám Linkol je osadená schránka s knihou. Prosíme zapíšte prelezy aj prípadné názory na istenie a hodnotenie.

V sektoroch sa otvárajú možnosti preistenia ďalších ciest (otvorený priestor pre iniciatívu). Výhľadovo ponúkajú hlavné 3 sektory možnosti pre cca 20 ciest, ktoré sú plánované v roku 2013. Mimo hlavné sektory je v okolí nespočet menších vežičiek a celkov vhodných pre ďalšie jednotlivé cesty, prípadne aj menšie školské cesty, a bouldre.

Pozor, niektoré fotografie označujúce cesty zobrazujú stav pred preistením a očistením a tak aktuálny stav cesty je lepší.

Číslo.cestyNázovObtiažnosťPoznámka
1.Bhutan?
2.Agrahám.Linkol6+/7-môže byť spresnené po ďalších prelezoch
3.Modrohríb5+
4.Klaustrofóbia5+
5.Zalabené.v.abolabe6+/7-môže byť spresnené po ďalších prelezoch
6.Ľavou.zadnou5

Amfiteáter

 

Bhutan

Bhutan

Cesty 2,3,4,6

Cesty 2,3,4,6

Zalabené v abolabe

Zalabené v abolabe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Číslo.cestyNázovObtiažnosťPoznámka
7.Panika?
8.Deštrukcia?
9.Pyšní.a.nadutí6-
10.Cibuľa5+

Jánošík

 

Panika, Deštrukcia

Panika, Deštrukcia

Pyšní a nadutí

Pyšní a nadutí

Cibuľa

Cibuľa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Číslo.cestyNázovObtiažnosťPoznámka
11.Čucoriedka?
12.Čučohustá?
13.Hmyzák?

Čučoriec

Čučoriedka, Čučohustá, Hmyzák

Čučoriedka, Čučohustá, Hmyzák

Hmyzák

Hmyzák

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prístup:

Autom:

–          Od Handlovej smerom na Žiar nad Hronom, Zvolen, za rybníkom a koncom Handlovej na kopci odbočiť vpravo až k východnej šachte.

–          Od Žiaru nad Hronom na Handlovú, Prievidzu, za koncom novej lehoty na horizonte odbočiť vľavo až k východnej šachte.

Autobusom:

–          treba vystúpiť na zastávke Nová Lehota, hostinec. K východnej šachte sa dá dostať priechodom medzi domami a cez lúky, alebo smerom na Handlovú pokračovať až na koniec dediny k odbočke na východnú šachtu po ľavej strane.

Pokračovanie pešo (cca 1:15 hod miernym tempom):

Od Východnej šachty sledovať biele šípky. Najprv zbehnúť dole násypom na panelovú cestu (1, 2). Pokračovať k pravotočivej zákrute a odbočiť cez potok vľavo (3 – šípka na zábradlí) a pokračovať až k panelovej ceste. Tú prekrižovať cez „mostík“ (4 – šípka najprv na strome vľavo od cesty a potom na betóne) a smerovať po ceste k rampe. Stále pokračovať lesnou cestou, za výhľadom na Veľký Grič a čistinkou pokračovať mierne vľavo (5 – šípky na stromoch okolo cesty). Po úseku s výhľadmi na Novú Lehotu, Východnú šachtu a Žiar nad Hronom pokračovať vľavo (6 – šípky na stromoch) až na lúčku s posedom (vľavo). Tu na konci odbočiť vpravo po zvážnici do svahu (7 – šípka na strome vľavo), po chvíli odbočiť mierne vpravo (8 – šípka na strome vpravo) a pokračovať stúpaním (zatáča sa vpravo) až k miernejšej časti stále až na koniec. Na konci chodníku pri kameni (9 – šípka na ňom) odbočiť vľavo strmo do lesa k poslednému sektoru (už je vidno skaly). Takto sa dostaneme k najbližším skalám ku chodníku.

GPS súradnice sektoru Amfiteáter:

S (N) 48° 41’ 18,45’’

V (E) 18° 41’ 27,26’’

Nekomentované

  1. Pingback: Nová oblasť – Biele Veže

You must be logged in to leave a reply.