Skalky pri Novej Lehote sú tri andezitové bralá, vysoké 5-15 metrov, veľmi podobné Kalamárke alebo Sitnu. Prevládajú tu kolmé alebo mierne previsnuté platne, popretŕhané vertikálnymi špárami. Nachádza sa tu 46 ciest v platniach, špárach a kútoch. Cesty v platniach sú perfektne odistené, v špárach a kútoch nájdu využitie aj hexcentre, čoky a friendy. Nachádzajú sa tu aj zo dva problémy, ktoré pravdepodobne nemajú žiaden prelez (ak sa mýlime, nech nám to prvolezci prepáčia). Lezie sa väčšinou po malých lištách, ktoré sú miestami protivne oblé.


Prístup

Skalky sa nachádzajú na západnom svahu Trasľavého vrchu, asi 1/2 hodiny cesty nad obcou Nová Lehota, ktorá leží na vrchole stúpania hlavnej cesty medzi Žiarom nad Hronom a Handlovou.

1. Preložený chodník na Lehotské skaly:

Starý prístup na skaly bol cez pozemok ktorý bol odkúpený a majiteľ si pozemok ohradil a zastaval. Preto tento prechod zanikol a nie je ho možné používať. Ďalší prechod, ktorý bol hneď oproti Krčme na vŕšku nebol dosť bezpečný, pretože voľný pozemok cez ktorý prechod prechádzal, má vedľajší sused v prenájme a nepraje si aby mu tadiaľ niekto chodil. Má tam voľne pustených psov a vznikajú konflikty medzi horolezcami, ktorí si myslia že pozemok je prechodný a ním. Z tohto dôvodu bol dohodnutý s majiteľom jedného pozemku (p. Neuschll) bezproblémový prechod. Tento majiteľ nám povolil vyznačenie trasy a prechod cez jeho pozemok. Terajšie vyznačenie je od Krčmy na vŕšku smerom na Handlovú. Prvé značenie je na betónových elektrických stĺpoch (Lehotské skaly + šípka ) na parkovisku pri krčme. Za domom č. 158 prechádza poza jeho záhradu a je vyznačené bielymi značkami na stĺpikoch oplotenia záhrady tohto domu ktoré nás nasmeruje na trávnatý chodník vedúci poza plot tohto domu. Na konci oplotenia cez lúku mierne v pravo popri páse krovín na konci ktorého sa nám objavia betónové stĺpy elektrického vedenia. Na prvom stĺpe je dobre viditeľná značka ktorá nás povedie už po prakticky starej značke až na skaly.

2. Ďalší prístup je možný aj od kameňolomu pod Novou Lehotou, kde je autobusová zastávka. Vpravo od kameňolomu sa kolmo hore tiahne zvážnica. Ňou strmo stúpame až miestu kde ju pretína horizontálna zvážnica a po nej doľava asi 300m na koniec lesa. Tu už po pravej strane vidíme skaly.
3. Tretí prístup je zo skládky dreva medzi dedinou a kameňolomom. Je to asi najpríjemnejší prístup ku skalám odporúčame ho však len pre tým ktorí tento lesný chodník poznajú.

Bivak

Priamo pod skalami je vybudovaná malá provizórna plošina viac-menej pre bivak. Stanovať neodporúčame hlavne malým skupinám vzhľadom na pomerne častý výskyt medveďov.


Zoznam ciest

V nákresoch sú znázornené bralá a cesty v poradí sprava – doľava. V nástupoch sú cesty označené názvom a klasifikáciou, takže s orientáciou by nemal byť problém. Názov cesty je zároveň link na fotografiu cesty. Ako vznikli názvy niektorých ciest sa dozvieš na tomto linku

Sektor A1

1.Nedeľná omšaIV+8.Dajte ma horeVII
2.AnalfabetIV+8a.(variant)VII
3.AquawayVI-9.Len pre lezcovVI+
4.Beštiálne čísloIV+10.Len pre chlapovVII-
5.Dajte ma doleV+11.CédečkoVII-
6.FtákovinaIII12.PumpaVI+
7.HranaVI13.Taký grcIII


Sektor A2

14.HistepsVI-22a.(variant)V+
15.Separate pasivityVII-23.ChlpatáVI-
16.AntipatiaIX -24.TomahawkVIII-
17.Total špicaVI24a.VariantVII
18.Medzi špáramiVII25.StužkováVI-
19.InfekciaVIMalinaV- (IV-)
20.Dosteneš to horúceVIAmfiteáterVI
21.KazetaVII-26.AsimetrickáVII-
22.IndexVI27.TamaraVIII-
Index (variant)VIII-28.PakoV

Sektor B

29.HypernohaV+35.* Rysavá jalovicaVII-
30.* Likavský väzeň (projekt)IX+36.* Ženský zákonVIII+
31.* Butch CassidyVI+37.* Slnečný kúpeľVIII+
32.* Sundance KidVI-38.Cesta cez šerbeľV+
33.PixlaIV39.* Hájnikova ženaVII+ (VIII-)
33/34To je päťka (project)(VII-)40.Mia filínoVII-
34.Marošova špáraV

Sektor C

41.* ŤuťuliVI44.* Holé babyVI+ (VII-)
42.* MuťuliV+45.* PaprikaV+
43.* AmerikaVI+ (VII-)46.* Highway to hellVII+

Nový sektor D

Na Lehotských skalách boli odistené nové cesty v sektore „D“. Je to sektor nad prístupovou cestou, približne 200m od skál smerom na Handlovú. Skaly je dobre vidieť z cesty. Zatiaľ na stránke iba foto skál s nákresom ciest.

47.AbrakadabraV51.Red LineVII-
48.Butterfly effectVI52.Solitudinarianproject
49.HustilkaVI53.LeguánV+
50.KredanceV-