4.-5.6.2011

Dotohoto článku budeme postupne dopĺňať informácie o zmenách, ktoré sa uskutočnili na Hajskej skale.

Ako už písal Čači na odkazovač, podarilo sa nám napriek nepriaznivému piatku, v sobotu a v nedeľu preistiť 4 cesty. Dve klasiky Volanie divočiny (VIII+) a Oáza strachu (VII), kde sme dosiahli väčšiu bezpečnosť (žiadne tlamy až na podlahu) a dve staré, pradlho nelezené cesty Paradajka (V+) – od slova paráda, kde sa nám podarilo vytvoriť nádherný vzdušný traverz a cestu Predsedovská (VI), z ktorej vznikla nádherne a bezpečne odistená klasika. Samozrejme trochu nečistôt tam ostalo, napriek našim snáhám o dôkladné prečistenie, ale lezením sa to dá do poriadku veľmi rýchlo.

 

 

————–

30. 5. 2011

Niektorí z Vás si určite všimli, že sa robí veľký povyk okolo Hájskej skaly. A zaslúžene. Je to najviac navštevovaná skala mimo-handlovskými horolezcami a perfektný nevyšmýkaný vápenec.

Našim cieľom by malo byť tento rok, dať do poriadku celú skalu. Začalo sa to tvorbou chodníka okolo celej skaly, čistením od suchých stromov a pokračovať to bude kompletným preistením starých ciest a dorobením niekoľkých nových ciesť, ako aj spojazdnením starých, dobrých ale bohužiaľ nezelených ciest. O zmenách budeme postupne informovať, ako aj neskôr pribudne nový lezecký sprievodca, ktorého podobu mám už dlhšie v hlave.Tak isto už mám nachystané nové pekné a jasné značenia na skalu.

Zatiaľ Vás teda chcem upozorniť na dve malé zmeny (čo sa týka lezeckých ciest). Dňa 29.5.2011 vznikla jedna nová (staronová) cesta z názvom Metodická za IV. Celá je na zakladačky (cimbrlátka) a prvé RP sme napísali Čačimu, aj keď určite to niekto v minulosti preliezol, ale nikto nemal gule, dať tomu názov. Na vrchole je spoločný štand s Kaskádami. Z toho zároveň vyplýva, že cesta sa nachádza v pravo od Kaskád a vľavo od Kynetiky. Zatiaľ je na štande iba jeden borhák ale to sa v najbližšej  dobe zmení a pribudne tam prasiatko a retiazka.

Ďalej sa podarilo preliezť Čacimu starú, staručičkú, prastarú ale veľmi peknú cestu z názvom Kanál Veget, ktorá je umiestnená naľavo od Epidémie. Obtiažnosť je IV- a taktiež je celá na cimbrlátka (zakladačky). Štand sa dá spraviť rovno nad komínom, alebo kúsok vyššie (3m) sú pôvodné borháky nad Epidémiou a Petriným pilierom. Neskôr pribudne reťaz a prasiatko. Cesta teda je leziteľná a  nie je špinavá ani rozbitá, ako som si pôvodne myslel. Naopak je to veľmi pekné ľahké lezenie.

 

Jeden komentár

  1. Ešte by to chcelo poskytnúť informáciu o „úžasných“ jaskyniarskych isteniach :/

You must be logged in to leave a reply.